مقالات

آشنایی با انواع لوازم یدکی جک

انواع لوازم یدکی جک

همانطور که می دانید هر خودرو پس از تصادف و یا هر دلیل دیگری ممکن است که با آسیب جدی رو به رو شده و از کار بیفتد. از این رو برای روشن شدن دوباره آن، بایستی لوازم یدکی که در آن دچار آسیب شده اند را تعویض کنید. خودرو های گروه جک نیز از این قائده مستثنی نیست و در صورت تصادف، ممکن است دچار مشکل جدی شوند.

هر یک از قسمت های این خودرو دارای قطعات و لوازم یدکی مختلفی می باشند که وظیفه متفاوتی دارند. حال در این مطلب قصد داریم تا در خصوص انواع لوازم یدکی جک که جزء قطعات بدنه این خودرو می باشند، صحبت کنیم. برای آشنایی با هر یک از این قطعات، تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

انواع لوازم یدکی جک

انواع لوازم یدکی جک

گلگیر جک

از جمله مهمترین لوازم یدکی جک به شمار می رود که در قسمت جلوی درب خودرو و همچنین در کنار چرخ های جلو و عقب این خودرو قرار می گیرند. در برخی خودرو ها، گلگیر ها از ابتدای ساخت در خودرو وجود دارند و برخی دیگر نیز به صورت جداگانه و به راحتی بر روی خودرو نصب می شوند. جنس گلگیر ها، اکثرا از فلز، فولاد، آلومینیوم، فایبر گلاس و… می باشد.

طراحی آن ها به صورتی است که می توانند مقاومت خوبی را در برابر باد از خود نشان دهند. همچنین گلگیر ها می توانند از پاشیدن آب و گل بر روی بدنه خودرو جلوگیری کنند و سنگریزه ها و سایر آوار هایی که ممکن است در جاده به وجود می آید را، به خوبی مهار کنند. به طور کلی، گلگیر بخش فنی خودرو را از نفوذ این ذرات و اجسام نیز محافظت می‌کند. بنابراین می توان فهمید که وجود گلگیر ها در خودرو بسیار مهم و ضروری می باشد.

گلگیر جک

جلو پنجره جک

یکی دیگر از انواع لوازم یدکی جک که در بخش جلویی رادیاتور و همچنین در بخش زیرین کاپوت قرار می گیرد، جلو پنجره خودرو می باشد. در واقع از آن برای عبور هوا به رادیاتور و همچنین خنک کردن رادیاتور استفاده می شود.

همچنین نقش بسیار زیادی در زیبایی خودرو ایفا می کنند، به طوری که توانسته اند با توجه به سبک خاصی که دارند، نظر افراد مختلف را به خود جلب کنند. کاربرد دیگر جلو پنجره، حفاظت از خودرو می باشد و می تواند به خوبی از برخورد اجسام نوک تیز و سنگین را رادیاتور نیز جلوگیری کند.

جلو پنجره جک

آینه بغل

آینه بغل از انواع لوازم یدکی جک محسوب می شود که می تواند نقش بسیار مهمی را در امنیت و حفاظت مسافران آن ایفا کند. آینه بغل در واقع در همه خودرو ها وجود دارد و در مواقعی مورد استفاده قرار می گیرد که راننده می خواهد وضعیت اطراف خود را چک کند. بنابراین بایستی به طوری تنظیم شود که بتواند بهترین زاویه دید را به راننده بدهد.

شما می توان برای خرید آینه بغل جک s3 و… سایر خودرو های گروه جک، به سایت دنیای لوازم یدکی احمدی مراجعه کنید.

آینه بغل جک

سپر عقب و سپر جلو

سپر جلو و سپر عقب،نوعی دیگر از انواع لوازم یدکی جک به شمار می روند که بخشی از قطعات بدنه می باشند و برای ایمنی خودرو مورد استفاده قرار می گیرند. به طوری که می توان از از ضربه وارد شدن به بدنه خودرو جلوگیری کرد. امروزه تولید کنندگان خودرو تمام تلاش خود را می کنند تا بتوانند انواع سپر جلو و سپر عقب را مطابق با استاندارد های مختلف تولید کنند.

سپر عقب و سپر جلو

چراغ عقب جک

چراغ عقب خودرو، چراغ هایی می باشند که همانطور که از نام آن ها پیداست در عقب خودرو قرار می گیرند. نام دیگر این چراغ ها، چراغ خطر می باشد که در مواقعی که خودرو ترمز می گیرد و یا هنگامی که چراغ های جلو خودرو روشن می شود، روشن می شوند.

چراغ عقب دارای انواع مختلفی می باشد که یکی از محبوب ترین آن ها، چراغ های LED می باشند. چرا که مصرف انرژی آن ها بسیار کمتر و در مقابل ماندگاری آن ها نسبت به سایر چراغ ها بیشتر است. از دیگر انواع چراغ عقب و یا خطر، می توان به چراغ هالوژن، چراغ های زنون و… اشاره کرد که از قوس الکتریکی برخوردارند.

چراغ عقب جک

چراغ مه شکن خودرو

یکی دیگر از مهمترین انواع لوازم یدکی جک، می توان به چراغ مه شکن اشاره کرد که جزء قطعات روشنایی خودرو محسوب می شود. چراغ های مه شکن در واقع کاربردی ایمنی دارند و می توان از آن ها برای روشنایی مستقیم سطح و لبه های جاده استفاده نمود. این چراغ ها، بر روی همه خودرو ها وجود ندارند، اما افراد می توانند خود آن ها را بر روی خودرو خود نصب نمایند.

چراغ مه شکن عقب، از نور بسیار بالایی برخوردار است، به همین دلیل در هوای مه آلود، این امکان را برای رانندگان فراهم می کند تا بتوانند به خوبی مقابل خود را مشاهده کنند.

چراغ مه شکن خودرو

چراغ راهنما

از دیگر انواع لوازم یدکی جک که از مهمترین قطعات بدنه به شمار می رود، می توان به چراغ راهنما اشاره کرد که کاربرد های بسیار مهمی را در خودرو بر عهده دارند و در صورت عدم استفاده از آن ها، می توانند خسارات جبران ناپذیری را به وجود بیاورند. از جمله کاربرد های چراغ راهنما می توان به اعلام وضعیت خودرو در زمان تغییر مسیر، گردش خودرو، استفاده در زمان توقف، در زمان خراب شدن ماشین و.. اشاره نمود.

چراغ راهنما جک

سیبک موج گیر

سیبک موج گیر و یا میل تعادل، یکی از انواع لوازم یدکی جک می باشند که می توان به کمک آن، تعادل خودرو را افزایش داد و از چپ شدن آن نیز جلوگیری کرد. این لوازم یدکی که سبب اتصال دو چرخ به یکدیگر می شود، میله ای از جنس فولاد می باشد که در دو سر خود دارای بوش است. از مهمترین کاربرد های سیبک موج گیر، می توان به کنترل و همچنین جلوگیری از غلت خوردن یا چپ شدن خودرو در زمان رانندگی اشاره کرد.

سیبک موج گیر جک

سنسور

سنسور از انواع لوازم یدکی جک می باشد که می تواند تغییرات فیزیکی و یا شیمیایی را اندازه گیری کرده و آن را به سیگنال الکتریکی نیز تبدیل نماید. سنسور ها دارای انواع مختلفی می باشند که به از نظر میزان فاصله در دو دسته سنسور های تماسی و سنسور های بدون تماس و همچنین از نظر نوع خروجی نیز دارای دو نوع سنسور سیگنال گسسته (دیجیتال) و سنسور سیگنال پیوسته (آنالوگ) قرار گرفته اند.

سنسور جک

تیغه برف پاک کن

برف پاک کن در خودرو که از آن برای تمیز کردن شیشه جلو خودرو استفاده می شود، یکی از انواع لوازم یدکی جک کاربردی است که بیشتر در روز های بارانی و برفی مورد استفاده قرار می گیرد. برف پاک کن خود دارای قطعات مختلف است که هر کدام کار خاصی را انجام می دهند. تیغه برف پاک کن یکی از مهمترین این قطعات به شمار می رود که به صورت مکانیکی بر روی شیشه اتومبیل حرکت کرده و آن را تمیز می کند.

لازم است بدانید که برای حرکت کردن تیغه های برف پاک کن، به نیروی بسیار زیادی نیاز است که این نیروی زیاد از اتصال چرخ دنده به موتور تامین می شود. تیغه برف پاک کن، دارای انواع مختلفی است که از جمله آن ها می توان به تیغه برف پاک کن ژله ای و تیغه برف پاک کن معمولی اشاره کرد که از لوازم یدکی جک j5 می باشد.

تیغه برف پاک کن جک

لنت ترمز

سیستم ترمز بیشتر در خودرو ها، به صورت مدرن از نوع دیسکی است. در ترمز های دیسکی، در زمان فشرده شدن پدال، سیستم هیدرولیک، با کمک مایعی که درون خود دارد، فشار اعمال شده را به لنت ترمز انتقال می دهد و سبب می شود لنت ترمز با دیسک چرخ، تماس پیدا کند. این تماس باعث کاهش سرعت خودرو و در نهایت توقف آن می شود.

لازم به ذکر است که خودرو جک s5 به دو صورت دستی و اتوماتیک در بازار عرضه می شود که هر دو نوع آن، روی عمر لنت ترمز بسیار تاثیر گذار می باشند. توجه داشته باشید که لنت ترمز جلوی جک S5 در مدل های دنده دستی و اتوماتیک یکسان است اما لنت های عقب آن ها با هم متفاوت هستند.

لنت ترمز جک

در نتیجه

در این مطلب با انواع لوازم یدکی جک که مربوط به بدنه این خودرو می باشند، آشنا شدیم. همانطور که خواندید، برخی از این قطعات و لوازم یدکی این اتومبیل، به طور اتومات بر روی خودرو نصب می شوند، اما برخی دیگر را باید ابتدا تهیه کرده و سپس بر روی آن نصب نمائید. از این رو، این قطعات ممکن است که در زمان تصادف دچار آسیب شوند، در این صورت می توانید برای خرید آن ها، به سایت دنیای لوازم یدکی احمدی مراجعه کنید و سپس با بررسی و انتخاب محصول مورد نظر، برای خرید انواع لوازم یدکی جک به صورت اینترنتی اقدام کنید. از اینکه تا انتهای این مطلب همراه ما بودید، متشکریم…

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =