مقالات

بررسی تفاوت برلیانس H330 با C3 کراس + تفاوت آپشن ها و فنی

مقایسه برلیانس H330 (بالایی) و کراس C3 (پایینی)

برلیانس H330 و کراس C3، هر دو جزو پرفروش‌ترین خودروهای برلیانس در کشور هستند که به دلیل عملکرد فنی خوب و بازار پررونق قطعات یدکی، جزو بهترین گزینه‌های خرید محسوب می‌شوند. انتخاب بین این دو خودرو، ممکن است کار ساده‌ای نباشد و چالش‌های مربوط به خود را دارد. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم به بررسی تفاوت خودروهای C3 و H330 بپردازیم و بهترین گزینه برای خرید را معرفی کنیم. اگر نیاز به خرید لوازم‌یدکی برلیانس H330 یا خرید لوازم‌یدکی کراس C3 دارید نیز می‌توانید به صفحه فروشگاه لوازم‌یدکی احمدی مراجعه نمایید و باکیفیت‌ترین قطعات موجود در بازار را تهیه نمایید.

معرفی خودرو برلیانس H330

برلیانس اچ 330 که شباهت بسیار زیادی به مدل H320 دارد و تنها فرق آن با این خودرو، کلاس ماشین است، جزو خودروهای چینی پرطرفدار محسوب می‌شود که در سال 1394 وارد بازار ایران شد. این اتومبیل با بهره‌گیری از زنجیر تایم و بهبود فنی در مدل 1.65 لیتری، نگرانی‌هایی که در خصوص سایر هم‌کلاسان چینی‌اش وجود دارد را برطرف کرده است. جعبه‌دنده بهبودیافته در مدل اتومات و همچنین بازار قوی لوازم‌یدکی، از مهم‌ترین دلایلی است که باعث شده بسیار از مردم روی به خرید این خودرو بیاورند. اگر قصد آشنایی بیشتر و بررسی تخصصی این اتومبیل را دارید، می‌توانید به مقاله معرفی برلیانس H330 مراجعه کنید.

معرفی کراس C3

در اوایل دهه 90 شمسی، خرید خودروهای شاسی‌بلند جمع‌وجور رونق بسیار بالایی داشت. اما رفته‌رفته میزان تقاضا برای این خودروها کمتر شد و مردم روی به خرید کراس اورهای کوچک آورند. یکی از مدل‌های محبوب در این زمینه، C3 کراس است که جزو اولین خودروهای چینی کراس در کشور نیز محسوب می‌شود و در سال 1396، به بازار عرضه شد. این خودرو نیز همانند اچ 330، عملکرد فنی قابل‌قبولی در مدل 1.65 لیتری ارائه می‌دهد و با بهره‌مندی از زنجیر تایم، استهلاک بسیار کمی دارد. اگر قصد بررسی دقیق‌تر این اتومبیل را دارید، می‌توانید به مقاله معرفی کراس C3 مراجعه نمایید.

مقایسه طراحی بدنه و کابین برلیانس H330 با کراس C3

اولین بخش از مقایسه کراس C3 با برلیانس H330، مربوط به تفاوت‌های ظاهری موجود در طراحی بدنه و کابین آنها می‌شود. این دو خودرو در دو کلاس متفاوت عرضه می‌شوند و از لحاظ ظاهری نیز تفاوت‌های بسیار زیادی دارند. برلیانس اچ 330 به دلیل داشتن صندوق، از طول 4510 میلی‌متر برخوردار است؛ اما کراس سی 3، طول کمتری با اندازه 4210 میلی‌متر دارد. بااین‌وجود از لحاظ ارتفاع، کراس C3 حدوداً نیم متر بلندتر از برلیانس H330 است.

تفاوت‌های طراحی بدنه میان C3 کراس و H330، زیاد مشهود نیست و نباید انتظار تفاوت بسیار زیادی، به‌خصوص در بخش جلویی این دو خودرو داشت. H330 برلیانس با جلوپنجره‌ای الهام گرفته از خودروهای BMW و چراغ‌های نسبتاً گرد، ظاهر خشنی را به نمایش نمی‌گذارد؛ اما با استفاده از برخی حجم‌دهی‌ها به‌خصوص در بخش پروفیل جانبی بدنه و بخش موتور، نمایی نسبتاً عضلانی و خوش‌فرم پیدا کرده است. این موارد در کراس سی 3 هم تا حدودی انجام شده و تنها تفاوت‌های موجود در این بخش را می‌توان به تغییر گرافیک داخلی چراغ‌ها، جلوپنجره نسبتاً متفاوت، رینگ‌های ۱۶ اینچی جدیدتر، اضافه‌شدن باربند و رنگ سقف متمایز و همچنین فلاپ‌های مشکی بدنه خلاصه کرد. نمای عقب این دو ماشین نیز به دلیل وجود صندوق در H330، تفاوت‌های مشهودی دارد و با درنظرگرفتن ویژگی‌های این قسمت، ظاهر کراس سی 3 را تا حدودی می‌توان مدرن‌تر دانست.

هرچند تفاوت‌های مختلفی در نمای بیرونی این دو خودرو مشاهده می‌شود، اما نمای داخلی کابین تقریباً به یک شکل انجام شده است. بخش داشبورد، غربیلک فرمان، کیلومترشمار و سایر بخش‌های داخلی، تقریباً یکسان است و فرق خاصی را نمی‌توان مشاهده کرد. حتی متریال استفاده شده در هر دو خودرو نسبتاً یکسان است و از پلاستیک بی‌کیفیت ساخته شده است. تفاوت‌های بخش داخلی را می‌توان وجود دکمه‌های کنترلی در فرمان و استفاده از مانیتور 7 اینچی در کراس C3 نام برد؛ درحالی‌که برلیانس H330 (در برخی مدل‌ها) از این ویژگی‌ها برخوردار نیست.

طراحی کابین برلیانس h330 (بالایی) و کراس c3 (پایینی)

مقایسه مشخصات فنی برلیانس H330 با C3 کراس

می‌رسیم به اصلی‌ترین بخش مقایسه برلیانس H330 با کراس C3 که مربوط به بخش فنی می‌شود. کراس سی 3 تنها در مدل اتومات و با حجم موتور 1.5 لیتر و 1.65 لیتری به بازار عرضه شده است. این خودرو از گیربکس 4 دنده‌اتومات بهره‌مند است که نسبت به مدل‌های قبلی برلیانس، عملکردی بهبودیافته‌ای دارد. در مقابل، برلیانس اچ 330 در دو مدل اتومات و دستی عرضه می‌شود که هر دو موتوری 1.5 لیتر و 1.65 لیتری دارند. مدل دستی H330، 5 دنده و با گیربکس بهبودیافته تولید شده است و مدل 4 دنده‌اتومات نیز، تفاوت خاصی نسبت به C3 کراس در عملکرد ندارد.

از لحاظ موتور نیز نمی‌توان تفاوت خاصی را میان این دو ماشین مشاهده کرد. هر دو این خودرو ها از پیشرانه‌ای 4 سیلندر با قدرت 114 اسب بخار و گشتاور 154 نیوتن متر بهره‌مند هستند که سرعتی معادل 170 کیلومتر بر ساعت را فراهم می‌کند. بااین‌حال شتاب کراس C3 نسبت به برلیانس H330، حدود یک ثانیه بهینه‌تر است. برای بررسی و مقایسه تخصصی بخش فنی این دو اتومبیل، می‌توانید از جدول زیر استفاده کنید.

مشخصات فنی

برلیانس H330 کراس C3
محور محرک دیفرانسیل‌جلو

دیفرانسیل‌جلو

گیربکس

4 دنده‌اتومات – 5 دنده دستی 4 دنده‌اتومات
نوع پیشرانه 4 سیلندر (BM15L)

4 سیلندر

حجم موتور

1.5 لیتر – 1.65 لیتر 1.5 لیتر – 1.65 لیتر
قدرت موتور 114 اسب ‌بخار

114 اسب‌ بخار

گشتاور

154 نیوتن ‌متر 154 نیوتن ‌متر
شتاب 13.5 ثانیه

12.5 ثانیه

سرعت

170 کیلومتر بر ساعت 170 کیلومتر بر ساعت
مصرف ترکیبی 6.5 لیتر در صد کیلومتر

6.5 لیتر در صد کیلومتر

مشخصات فنی کراس c3

مقایسه ویژگی‌های ایمنی C3 کراس با برلیانس H330

از لحاظ ایمنی کابین و سیستم ترمز، شباهت‌های زیادی را می‌توان میان این دو خودرو مشاهده کرد. سیستم ترمز هر دو اتومبیل از ترمز ABS ضد قفل و ویژگی توزیع نیرو ترمز بهره‌مند است و عملکرد قابل‌قبولی را ارائه می‌دهد. همچنین مجموع ایربگ‌ها در این دو ماشین 2 عدد است که مربوط به ایربگ راننده و ایربگ سرنشین جلو می‌شود. هیچ‌کدام از این دو خودرو از ایربگ‌های جانبی و ایربگ‌های صندلی عقب بهره‌مند نیستند که تا حدودی می‌تواند روی ایمنی آنها تأثیر داشته باشد. تمامی مشخصات و ویژگی‌های ایمنی این دو اتومبیل در جدول زیر لیست شده‌اند.

ویژگی‌های ایمنی

برلیانس H330 – کراس C3
سیستم ترمز

ترمز ضد قفل ABS

ویژگی‌های سیستم ترمز

توزیع نیرو ترمز
مجموع ایربگ‌ها

2 عدد شامل ایربگ راننده و ایربگ سرنشین جلو

سیستم‌ روشنایی

چراغ مه‌شکن جلو و چراغ مه‌شکن عقب
سیستم هشداردهنده‌

سنسور عقب

مقایسه امکانات رفاهی و آپشن‌های کراس C3  با برلیانس H330

علاوه بر شباهت‌های موجود در طراحی کابین، امکانات رفاهی و آپشن‌های برلیانس H330 و کراس C3 نیز تقریباً مشابه یکدیگر است و هر دو، نسبت به قیمتی که دارند، امکانات مناسبی را در اختیار راننده قرار می‌دهد. از جمله آپشن‌های موجود در این زمینه می‌توان به قابلیت ورود بدون کلید، صندلی ۸حالته برای راننده و ۴حالته برای سرنشین جلو، صندلی تاشو دوتکه برای سرنشینان عقب با استاندارد ایزوفیکس اشاره کرد. بااین‌حال سیستم تهویه برلیانس اچ 330 به‌صورت اتومات تعبیه شده است؛ در حالی سیستم تهویه کراس سی 3 دستی است. امکانات رفاهی این دو اتومبیل را در جدول زیر می‌توانید مشاهده کنید.

امکانات رفاهی و آپشن‌ها

برلیانس H330 – کراس C3
کروز کنترل

ندارد – سفارشی

فرمان حساس به سرعت

ندارد – دارد
سیستم صوتی

6 اسپیکر

مانیتور

7 اینچی
نویگیشن

دارد – سفارشی

سیستم تهویه

اتومات – دستی
صندلی‌ راننده

8حالته دستی با تنظیم دستی گودی کمر

صندلی سرنشین جلو

4حالته دستی
ویژگی صندلی عقب

تاشو دوتکه

روکش صندلی

پارچه مشکی یا کرم
ایزوفیکس صندلی

دارد

سانروف

دارد
آینه جانبی با تنظیم برقی

دارد

خرید لوازم‌یدکی برلیانس

سخن پایانی

برلیانس H330 و کراس C3، دو مدل از محبوب‌ترین خودروهای چینی در بازار کشور هستند و نسبت به قیمتی که دارند، ارزش خرید را خواهند داشت. در این مقاله به بررسی ویژگی‌های مختلف این دو ماشین و تفاوت‌های آنها پرداختیم تا تصمیم‌گیری برای خرید بهترین گزینه، ساده‌تر باشد. اگر نیاز به راهنمایی بیشتر در این زمینه دارید، کافی است با پشتیبانان مجموعه لوازم‌یدکی احمدی در ارتباط باشید.

سؤالات متداول

تفاوت اصلی بین برلیانس H330 و کراس C3 چیست؟

هر دو اتومبیل از لحاظ مشخصات فنی، ایمنی و آپشن‌ها، عملکرد و ویژگی‌های نسبتاً مشابهی را ارائه می‌دهند و تنها تفاوت اصلی میان آنها را نوع کلاس ماشین می‌توان در نظر گرفت. H330 در کلاس خودروهای سدان قرار می‌گیرد و C3 جزو شاسی‌بلندهای کوچک محسوب می‌شود.

سواری برلیانس H330 بهتر است یا کراس C3؟

رانندگی با هر دو خودرو به‌خاطر کیفیت قطعات کابین و همچنین سیستم تعلیق مشابه، تقریباً یکسان است و نمی‌توان تفاوت خاصی میان آنها مشاهده کرد. هر دو اتومبیل نسبت به خودروهای جدید تولید شده، نرم‌تر هستند و سواری خوبی را ارائه می‌دهند.

رقبای کراس C3 و برلیانس H330 چه خودروهایی هستند؟

دانگ فنگ H30 کراس، ام وی ام 315 هاچ‌بک اسپورت، لیفان X50 و رنو ساندرو را می‌توان رقبای کراس C3 و رقبای برلیانس H330 را می‌توان تندر ۹۰ اتومات، دنا، دنا پلاس، ام وی ام ۵۵۰ و جک J5 را نام برد.

برلیانس H330 و کراس C3 از لحاظ قیمت، چه تفاوتی دارند؟

بازار دست‌دوم هر دو اتومبیل رونق نسبتاً خوبی دارد و بسته به میزان کارکرد ماشین، قیمت‌های مختلفی را برای آنها می‌توان در نظر گرفت. اما به‌طورکلی، برلیانس H330 اتومات قیمت بیشتری نسبت به کراس C3 با کارکرد یکسان دارد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =