مقالات

روغن مناسب آریزو 5 + بهترین برای موتور و گیربکس

بهترین روغن آریزو 5

موتور خودرو آریزو 5 متشکل از 4 سیلندر و 16 است که باید در هنگام انتخاب و خرید روغن مناسب برای این خودرو از دقت و توجه بالایی برخوردار باشید. چراکه، موتور در واقع قلب تپنده خودرو به حساب می‌آید و عملکرد صحیح آن، تضمین افزایش راندمان و طول عمر خودرو خواهد بود. استفاده از روغن نامناسب و نامرغوب موجب عوارض جبران‌ناپذیری در موتور خودرو شده و عمر موتور را کم می‌کند‌. بنابراین همانند خرید لوازم یدکی آریزو 5، انتخاب روغن درست هم اهمیت بالایی دارد. روغن‌های مناسب آریزو 5 معمولا 5W30 هستند که اگر در مناطق گرم حضور داشته باشید هم، 5w40 گزینه‌ای مناسب خواهد بود‌. در ادامه این مطلب قرار است تا شما عزیزان را با روغن‌های مناسب برای آریزو 5 بیشتر آشنا کنیم.

روغن مناسب آریزو 5 برای مناطق گرمسیری

بهترین روغن آریزو 5 در مناطق گرمسیری باید خصوصیات متفاوتی را داشته باشد. برای مثال، مقاومت بالا در برابر اکسیداسیون و انتشار حرارت، پایداری در دماهای بالا و عملکرد مناسب در شرایط تنش حرارتی از جمله ویژگی‌های یک روغن خوب در مناطق گرمسیری است. این روغن باید توانایی حفاظت از موتور در برابر رسوبات را داشته باشد و بتواند به حفظ ویسکوزیته مناسب در دماهای بالا بپردازد. برخی از انواع روغن مناسب آریزو 5 برای مناطق گرمسیری عبارت‌اند از:

 • روغن موتور بهران سوپر رانا 10W-40
 • روغن موتور الف Evolution 700 FT 10W-40
 • روغن موتور ادینول نیمه سنتتیک 10W-40

روغن مناسب آریزو 5 برای آب و هوای معتدل

توجه به شرایط آب‌وهوایی در انتخاب روغن مناسب‌ آریزو 5 از اهمیت بالایی برخوردار است. روغن مناسب آریزو 5 برای آب و هوای معتدل موجب عملکرد بهتر خودرو شما می‌شود. برخی از روغن‌های مناسب مناطق معتدل عبارت‌اند از:

 • روغن موتور ایرانول سوپر رونیا W5_30
 • روغن موتور بهران سوپر W5_30
 • روغن موتور سپاهان سوپر پلاتینیوم W5_30

روغن مناسب آریزو 5

روغن مناسب آریزو 5 برای آب و هوای سرد سیر

روغن موتور مناسب برای خودرو آریزو 5 در مناطق سردسیری باید توانایی روان‌کاری سریع در دماهای پایین، پایداری در شرایط سرمای بالا، حفاظت از موتور در برابر احتمال تشکیل رسوبات را داشته باشد. به‌علاوه، روغن آریزو 5 باید بتواند انتقال حرارت را به‌خوبی انجام داده و حفظ ویسکوزیته مناسب در دماهای پایین را فراهم نماید. در ادامه برخی از انواع روغن مناسب برای خودرو آریزو 5 در آب‌وهوای سردسیر عبارت‌اند از:

 1. روغن موتور ادینول ۵W-30 Premium C3-DX
 2. روغن موتور توتال Q Ineo MC3 5W-30
 3. روغن موتور بهران سوپر رانا 5W-30

روغن گیربکس اتوماتیک مناسب آریزو 5

روغن گیربکس در خودرو آریزو 5 اتوماتیک باید هر 60 هزار کیلومتر تعویض گردد. شما می‌توانید در این خودرو استفاده از از روغن گیربکس CVT استفاده کنید. همچنین، مقدار دقیق‌ حجم روغن گیربکس خودرو آریزو چیزی حدود 8 لیتر عنوان می‌شود. بهتر است در طول هر سرویس دوره‌ای نسبت به تعویض فیلتر گیربکس آریزو 5 اقدام کنید. برخی از انواع روغن گیربکس اتوماتیک مناسب‌ آریزو 5 عبارت‌اند از:

 • روغن گیربکس‌ NISSAN CVT NS_3
 • روغن گیربکسNISSAN CVT NS_2
 • روغن گیربکس اتوماتیک الف ELFMATIC CVT
 • روغن بهران اتوماتیک CVT
 • روغن FLUID MATIC CVT MV

خرید روغن NS2 و NS3 سبز در مقایسه با نوع آلبالویی آن بهتر است، ولی درصورت عدم وجود می‌توان این نوع را هم خریداری کرد

روغن مناسب آریزو 5 با قیمت مناسب

درجه ویسکوزیته روغن موتور مناسب آریزو 5

همواره باید به درجه گرانروی روغن‌ آریزو 5 دقت کافی داشته باشید. روغنی برای خودرو آریزو 5 مناسب است که 5W30 باشد که این میزان گرانروی برای آب‌وهوای معتدل و سرد هم مناسب به شمار می‌آید. شما برای مناطق گرم از ویسکوزیته 5W40 استفاده کنید.

سوال متداول

روغن گیربکس در خودرو آریزو هر چند هزار کیلومتر باید عوض شود؟

شما باید روغن گیربکس اتوماتیک آریزو 5 را در هر 60 هزار کیلومتر تعویض کنید.

فرمول مورد استفاده از روغن در خودرو آریزو چگونه است؟

فرمول استفاده از روغن در خودرو آریزو، CVT با حجم 8.2 لیتر است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =