مقالات

روغن مناسب جک j5 + بهترین روغن موتور و گیربکس J5

روغن مناسب جک j5

در جامعه امروزه، خرید لوازم یدکی برای خودروها، به‌ویژه خودروهایی همچون جک J5 که از تکنولوژی پیشرفته برخوردارند، یکی از اقدامات حیاتی برای حفظ عملکرد بهینه و عمر طولانی آن ها محسوب می ‌شود. در این میان، انتخاب بهترین روغن موتور نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. خرید لوازم یدکی جک J5، از جمله جستجوهای مهمی است که هر فردی که به نگهداری و بهینه ‌سازی خودروی خود اهمیت می‌ دهد، با آن سر و کار دارد. خودروی جک J5 یکی از محصولات محبوب در بازار خودروها به شمار می رود که نیاز به روغن موتور با ویژگی ‌های خاص دارد. ویژگی‌ هایی مانند ویسکوزیته، پایداری حرارتی و خواص ضد اکسیداسیون از جمله معیارهای مهم در انتخاب روغن جک J5 هستند.

همانطور که در قبل به معرفی روغن مناسب جک j3 پرداختیم در ادامه این مطلب نیز، قصد داریم به معرفی بهترین روغن های مناسب برای جک J5 بپردازیم. همراه ما باشید.

روغن مناسب جک J5 برای مناطق گرمسیری

خودروی جک J5، نوعی خودرو می باشد که برای هر نوع آب و هوا، روغن مناسبی را دارا می باشد. یکی از انواع روغن های مناسب جک J5، روغن مناسب مناطق گرمسیر است که در مواقع هوای خشک و همچنین زمان هایی که رطوبت مناسب وجود ندارد، می بایست از آن ها استفاده نمود. از بهترین روغن های مناسب جک J5 برای مناطق گرمسیر می توان به موارد زیر نیز اشاره نمود

روغن SAE 20W-50 API SL

روغن مناسب جک J5   برای آب و هوای معتدل

از دیگر مدل های روغن مناسب جک J5 می توان به روغن مناسب برای آب و هوای معتدل اشاره کرد. نکته ای که باید در خصوص این نوع روغن بدانید، این است که درجه ویسکوزیته آن، در سطح نرمال باشد. از جمله روغن مناسب جک J5 برای آب و هوای معتدل می توان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

روغن موتورهای 10W40

روغن مناسب جک J5   برای آب و هوای سرد سیر

از دیگر آب و هوایی که در کشور ایران با آن مواجه هستیم، آب و هوای سردسیر است که خوب است بدانید برخی از خودرو ها همچون جک J3 برای این نوع آب و هوا نیز دارای روغن مناسبی می باشند. از این رو، در این نوع آب و هوا، می بایست از روغن هایی با درجه ویسکوزیته پایین استفاده کرد که غلظت آن ها نیز کم باشد. از بهترین روغن های مناسب آب و هوای سردسیرمی توان موارد زیر را نام برد:

روغن API SM SAE 10W-40

روغن موتور و گیبرکس مناسب j5

روغن گیربکس اتوماتیک مناسب جک J5

برای استفاده در گیربکس اتوماتیک خودروی جک J5، باید از روغن مخصوص گیربکس اتوماتیک استفاده کنید. این نوع روغن باید ویژگی‌های خاصی همچون ویسکوزیته مناسب، مقاوم در برابر اکسیداسیون، پایداری حرارتی و… داشته باشد تا به درستی عملکرد گیربکس را حفظ کند. برخی از روغن های گیربکس اتوماتیک عبارتند از:

  1. روغن گیربکس اتوماتیک والوالین MAX LIFE
  2. روغن گیربکس اتوماتیک ادینول XN Plus
  3. روغن گیربکس اتوماتیک الف ELFMATIC IID
  4. روغن گیربکس اتوماتیک آیسین AFW +

روغن گیربس دستی مناسب جک J5

برای جک J5 با گیربکس دستی، شما بهترین روغن گیربکس را با توجه به توصیه ‌های سازنده خودرو باید استفاده کنید. در دفترچه راهنمای خودرو، سازنده معمولاً نوع و ویژگی‌ های مورد نیاز روغن گیربکس را مشخص می‌کند. در ادامه نیز بهترین روغن های گیربکس دستی مناسب جک j5 را معرفی می کنیم:

  1. روغن گیربکس زیک مدل SK ZIC ATF SP 3 اصلی ساخت کره
  2. روغن گیربکس آیسین مدل AISIN AFW PLUS اصلی ساخت کره
  3. روغن گیربکس آدینول مدل ADDINOL ATF XN6 (اصلی)
  4. روغن گیربکس هیوندای ATF SP-III
  5. روغن گیربکس موبیس MOBIS ATF SP-III ساخت امارات
  6. روغن دنده والوالین مدل High Performance 75W-90 یک کوارتز

درجه ویسکوزیته روغن موتور مناسب  جک J5

روغن ‌ها با ویسکوزیته ‌های مختلف برای شرایط آب و هوایی مختلف تولید می‌ شوند. استفاده از روغن با ویسکوزیته بالا در زمستان می ‌تواند روانکاری موتور را تا زمان گرم شدن به تاخیر بیاندازد. از این رو، در این مدت روغن به تمامی قسمت ‌های موتور نخواهد رسید. همچنین، استفاده از روغن با ویسکوزیته پایین در تابستان ممکن است باعث سایش قطعات موتور شود.

بنابراین، انتخاب ویسکوزیته مناسب برای روغن موتور خودرو به شرایط آب و هوایی و محیط استفاده بستگی دارد. در این زمینه، روغن ‌های چهار فصل وجود دارند که نیاز به تغییر روغن در همراه با تغییر فصل یا شرایط آب و هوایی را کاهش می ‌دهند.

استفاده از روغن ‌های چهار فصل معمولاً مزایایی مانند تطابق با شرایط مختلف آب و هوایی را دارا است. با این حال، همچنان نیاز به مراقبت و توصیه سازنده خودرو در مورد ویسکوزیته مناسب روغن موتور وجود دارد.

با انتخاب درست روغن موتور، نه تنها عملکرد موتور بهبود می ‌یابد، بلکه از لحاظ اقتصادی و محیطی نیز کارایی بهتری خواهید داشت.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − یک =